Image
21.05.2019 / 09:32 Okunma Sayısı: 392

GÖLBAŞI KORUMA ALTINDA

İlimiz Kırıkhan ilçesinde bulunan Gölbaşı Gölü koruma altına alınıyor.
193 kuş türünü içinde barındıran doğal güzelliği ve temiz suyuyla ön plana çıkan Gölbaşı’nın turizme kazandırılması için Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman girişimde bulundu. Konuyla ilgili Hatay Milletvekili Yayman yaptığı açıklamada "Planın ideal hedefi Gölbaşı Gölü'nün korunması, iyileştirilmesi, tanıtılması, sürdürülebilir yönetiminin sağlanması ve halkın farkındalığının arttırılmasıdır. Kurutulan Amik Gölü’nün adeta son gözyaşı damlası olan Gölbaşı Gölü'nün 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescillendi.
Plan Ulusal Sulak Alan komisyonunun onayından geçtikten sonra resmi olarak yürürlüğe girecek. Gölün sulak alan dahilinde bir ideal hedef, dört uygulama hedefi, 26 faaliyet ve plan kararlarından oluşmaktadır. Planda 17 farklı kurumun görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Planın ideal hedefi: Gölbaşı Gölü'nün korunması, göl yaşamının iyileştirilmesi, gölün dünyaya tanıtılması, sürdürülebilir yönetiminin sağlanması ve halkın farkındalığının arttırılmasıdır.
Tarım ve Orman Bakanlığıyla görüşmeler de bulunduk. Görüşmeler doğrultusunda yol haritasında şunlar olacak. Göldeki su seviyesinin kontrol altına alınacak. Gölü besleyen kaynaklarda ve gölden su çekimleri engellenecek, gölde su tutmak için savak yapılacaktır. Alandaki canlıların ve yaşama alanlarının korunması ve iyileştirilmesine ilişkin önlemler alınacak. Bu projenin 2022 yılına kadar tamamlanması planlıyoruz, alanda foto-safari, dalış turizmi gibi eko-turizm faaliyetlerinin yapılmasının ön görüyoruz.” dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

91.061 kişidir.